Latest News‎ > ‎

Under 11 Hurling Festival Second Round Fixtures

posted 12 May 2011, 09:16 by Unknown user

Under 11    HURLING   Roinn A and Roinn A1    SECOND ROUND      11 a side      Max Panel of 15

              Roinn A                                                   Roinn A1

1.       Holycross                                             1. Carrick CBS

2.       Scoil Ailbhe                                          2. St. Peter and Pauls

3.       St. Peter and Pauls                             3. Scoil Ailbhe

4.       Carrick CBS                                          4. Holycross

1 v 2, 3 v 4        4 v 2, 3 v 1       3 v 2, 4 v 1

Venue:  Holycross

Co-ordinators:  Andy Ryan (GDA) and Tomas McGrath (Holycross).

Date:  To be played between May 16th and May 27th.

Top 2 in Roinn A will play each other in Roinn A County Final (June 14th or 15th).                                  Top 2 in Roinn A1 will play each other in Roinn A1 County Final (June 14th or 15th).

 

Under 11 ROINN B    Hurling    Second Round       10 a side      Max Panel of 14.

             Section A                                                                 Section B

1.       Templemore                                                     1. Two Mile Borris

2.       Borrisokane                                                      2. Cloughjordan

3.       Winner Blitz 3 from 1st round                        3. Runner Up Blitz 3 from 1st round

1 v 2                  2 v 3                   3 v 1     

Venue:  The Ragg

Co-ordinators: Kieran Healy and Denis Kelly, Templemore

Date: To be played between May 16th and May 27th.

ROINN B COUNTY FINAL:  JUNE 14TH OR 15TH : Winner Section A  vs  Winner Section B

 

NB....  ROINN B1 COUNTY FINAL: June 14th or 15th :  

Cashel       vs      Two Mile Borris.

 

 

 

 

UNDER 11  ROINN C   HURLING   SECOND ROUND   8  a side    Max Panel of 12

BLITZ ONE

        Section A                                                      Section B

1.       Clerihan                                               1. Borrisoleigh               

2.       Moyglass                                             2. Moycarkey

3.       Corville                                                3. Powerstown

Venue: Holycross

Co-ordinator: Aodan Wrenn, Clerihan

Date: To be played between May 16th and May 27th .

BLITZ FINAL:  Winner Section A  vs Winner Section B.

1 v 2     2 v 3    3 v 1

BLITZ TWO

1.       Carrig Birr                                                       1 v 2,   3 v 4

2.       Toomevara                                                     5 v 1,  2 v 3

3.       Loughmore                                                     2 v 5,  4 v 1

4.       Ardcroney                                                       5 v 4,  3 v 1

5.       Scoil Eoin Naofa                                             5 v 3,  2 v 4

Venue:  Templemore

Date:  To be played between May 16th and May 27th.

Co-ordinator: Tadhg O’Connor (GDA).

 

COUNTY FINAL ROINN C:  June 14th or 15th:   Winner Blitz 1  v Winner Blitz 2.

 

UNDER 11  ROINN C1

Venue: Holycross.       Co-ordinator: Aodan Wrenn, Clerihan.     Date: To be played between May 16th and May 27th.

          Section A                                                Section B

1.       Clerihan                                             1. Borrisoleigh

2.       Moyglass                                           2. Moycarkey

3.       Corville                                              3. Powerstown

1 v 2      2 v 3     3 v 1

ROINN C1 COUNTY FINAL: June 14th or 15th:    Winner Section A v Winner Section B

UNDER 11  HURLING   ROINN D    SECOND ROUND       7 a side    Max Panel of 11

Blitz One

          Section A                                                             Section B    

1.       Kilbarron                                                       1. Clonmore

2.       Ballinree                                                        2. Upperchurch

3.       Templetuohy                                                3. Ballytarsna

Venue: Toomevara

Co-ordinator: Tadhg O’Connor, GDA

Date: To be played between May 16th and 27th.

1 v 2    3 v 1   2 v 3.   Blitz Final:  Winner Section A v Winner Section B.

BLITZ TWO

          Section A                                                              Section B

1.       Cloneen                                                           1. Donaskeigh

2.       Gaelscoil Carrick                                            2. Rosegreen

3.       Ayle                                                                  3. Boherlahan

Venue: New Inn

Co-ordinator: Kevin Halley

Date; To be played between May 16th and 27th.

1 v 2    3 v 1    2 v 3       Blitz Final:    Winner Section A   v   Winner Section B.

COUNTY ROINN D FINAL:  June 14th or 15th:     WINNER Blitz One v WINNER Blitz Two.

 

 

UNDER 11 ROINN D1

COUNTY FINAL

JUNE 14TH OR 15TH :    

 UPPERCHURCH   v   ROSEGREEN

 

 

 

UNDER 11    ROINN E       HURLING       SECOND ROUND      7 a side       Max Panel of 11.

BLITZ ONE

1.       Emly                                                         1 v 2    3 v 4

2.       Anacarty                                                  5 v 1    2 v 3

3.       Mount Bruis                                            2 v 5    4 v 1

4.       Skeheenarinky                                        5 v 4    3 v 1

5.       Ballagh                                                     5 v 3    2 v 4

Venue: Donesk, Cahir

Co-ordinator: John Cummins (GDA)

Date: To be played between May 16th and 27th.

 

BLITZ TWO

1.       Castleiney

2.       Ballycahill

3.       Littleton

4.       Ballinaclough

Venue: Borrisoleigh

Co-ordinator: Andy Ryan (GDA)

Date: To be played between May 16th and May 27th.

1 v 2,  3 v 4       4 v 1,  2 v 3      3 v 1,  4 v 2

 

ROINN E COUNTY FINAL: JUNE 14TH OR 15TH :   WINNER BLITZ ONE v WINNER BLITZ TWO

 

NOTE..... THERE WAS NO ROINN E1

Comments